Ünye Hava Kalite İndeksi

Ünye Hava Kalitesi İndeksi

Sizler için Ünye’nin hava temizlik oranlarını görebileceğiniz bir sayfa hazırlamak istedik ve başlık olarak ‘Ünye Hava Kalitesi İndeksi’ ibaresini seçtik.

Öncelikle Hava Kalitesi İndeksi (Air Quality Index) nedir kısaca bahsedelim; havadaki “Karbonmonoksit (CO), Parkitüler Madde Kirliliği, Azotdioksit (NO2), Kükürtdioksit (SO2), Ozon (O3) ve Toz 10 (PM10)” değerlerinin toplanarak bir hesaplama ile 1-500 arası (Altı seviye sırayla: İyi, Orta, Hassas, Sağlıksız, Kötü ve Tehlikeli) bir değer olarak belirlenen, değerin artması durumunda havanın sağlıksız bir hal aldığı düşük olması durumunda havanın sağlıklı olduğunu gösteren bir değerdir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ünye için oluşturulan Hava Kalitesi İndeksi’nin (HKİ) anlık olarak görüntülenebildiği sayfayı aşağıdan görüntüleyebilirsiniz. *Görüntülemeyenler buraya tıklayabilir.

Yukarıdaki linkteki sayfadan görebileceğiniz üzere Hava Kalitesi İndeksi (HKİ)’nin 100’ün altında olması havanın daha sağlıklı olduğu 100’ün üzerinde olması halinde ise havanın özellikle kalp ve ciğer hastalıklarına sahip olan kişiler için sağlıksız olduğunu gösteriyor. Tabiiki yüksek değerler bu hastalıklara sahip olmayan insanlar için de tehlikeli olabiliyor.

Ünye ilçemizin HKİ değerleri saatlik olarak Karadeniz Temiz Hava Merkezi tarafından yönetilen -diğer 12 il ile birlikte- ilçemize yerleştirilen Hava Kalitesi İzleme İstasyonu üzerinden ölçülmekte olup şehrimizde bulunan Çimento Fabrikası ve Plastik Fabrikası‘da takip edilmektedir.

Ünye için genel olarak baktığımızda (ben aylardır izliyorum) hava temizlik seviyesinin iyi ve orta (çoğunlukla) seviyede olduğunu söylemek mümkün.

Daha ayrıntılı bilgiler ve saatlik değerleri yakından incelemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sürekli İzleme Merkezi (SİM)’ni ziyaret edebilirsiniz.Bu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın