Ünye Kıble Yönü

Ünye Kıble Yönü

Ünye’nin Kıblesinin ne tarafta olduğunu pusula ile veya pusulasız -ama daha çok pusulayla- nasıl bulacağınızı yazdım.

Pusula ile Ünye Kıble Yönü 168 derece kuzey açısında bulunuyor. Yani pusulanızdaki kuzeyi gösteren kırmızı ibreye göre 168 derece ile bakacaksınız. Ben sizin daha kolay anlamanız ve hata yapmamanız için bir resim hazırladım aşağıdan bakabilirsiniz. Aşağıdaki Türkçe Pusula’da K(Kuzey) tarafı ile kırmızı ibreyi aynı hizaya getiriyorsunuz ve  o durumda 168 derece kıbleyi gösterecektir. Yani Güneye bakıp 12 derece kuzeye doğuya dönerekte bu hizaya gelebilirsiniz.

Ünye Kıble YönüEğer bulunduğunuz noktadan Kuzey yönünü tam olarak biliyorsanız kuzey 172 derece ile kıbleyi bulabilirsiniz. Pusulalar ile gerçek kuzey arasında böyle farklılıklar oluştuğunda böyle bir fark söz konusu.

Şimdi pusulasız nasıl bulabileceğinize gelelim ; Üst paragraftaki son iki cümleye bakabilir, Komşunuza sorabilir veya Camii’lere göre hiza bakabilirsiniz 🙂 Bu yöntemler tabiiki sizinde aklınıza geldi fakat ben bunların dışında ilçemizde geçerliliğini bildiğim başka bir yol söyleyeceğim : Televizyonların uydu antenleri ilçemizde dikkat ederseniz kıble yönüne dönük en son çare olarak bu bilgiyi namazlarınızda kıbleye dönerken kullanabilirsiniz. Köylerde dahi çanak antenler bu şekilde yerleştiriliyor sizde test edip onaylayabilirsiniz.

Peki çanak anten dahi yoksa nasıl kıble bulacaksınız ; akıllı telefonlarınızda uygulama merkezinde girip ‘Kıble Bulucu’ yazarak indirecek telefonuzun GPS(Konum) ve İnternet servislerini açık tutarak oradan öğrenebilirsiniz.Bu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın