Ünye’nin Komşuları

Ünye’nin bir tanesi Samsun’un ilçesi olmak üzere altı adet ilçe komşusu bulunuyor. Bir tabloda bu ilçelerden ve bize ne yönden komşu olduklarından bahsedelim. Tablodaki ilçeleri batıdan güneye ve güneyden doğuya doğru sıraladım.

Terme Batı Komşusu
İkizce Batı Komşusu
Çaybaşı Güney Batı Komşusu
Akkuş Güney Komşusu
Kumru Güney Doğu Komşusu
Fatsa Doğu Komşusu
Karadeniz Kuzey Komşusu

Bu ilçelerden Terme, Samsun’un bir ilçesi diğerleri aynı Ünye gibi Ordu’nun ondokuz ilçesindenler. Hiçbir il merkezi ile direk komşuluğumuz bulunmuyor. Ve tabiiki kuzeyimizde karadeniz bulunuyor. Devlet Sahil Yolu üzerindeki komşularımız Terme ve Fatsa; ikisi de gelişmiş ilçeler.

Ek Bilgi : Ordu İlinin il komşularında ise yine yukarıdaki yön ölçütünce ; Samsun, Tokat, Sivas ve Giresun şehirleri bulunuyor.

En uzun sınır çizgimiz olan ilçeler; -çizimde de görebileceğiniz üzere- Çaybaşı ve Fatsa ilçeleri.

Komşularımızı daha rahat görebilmeniz için aşağıya bir harita çiziyorum. Benim çizimim olduğu için resmi şekilde düşünüp, kullanmanızı önermiyorum. Sadece komşularımızı görebilmeniz için hazırlanan bir harita.

Ünyenin Komşuları

Harita Notu : Termeyi elimdeki ordu haritasından çizemedim sadece bir ok ile başladığı ve devam ettiği yönü gösterebildim. Ayrıca sınırlar ve ilçelerin şekiller %95’i doğru olsa da resmi haritayı tam olarak temsil etmediğini tekrar belirteyim.Bu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın