Eski Ünye Fotoğrafları

Bu yazımızda sizlere derlediğim Eski Ünye Fotoğrafları ve Resimlerini hazırladım. 1847 ile 2005 yılı arasında çekilmiş veya çizilmiş 33 fotoğraf hazırladım. Hem sizler için hemde siteden taşmaması açısından ortalama bir boyut seçtim.

Bu fotoğrafların yarısına yakınını Ünye Tarih Araştırma Grubu’nun sitesinden edindiğimi söylemeliyim. Fotoğrafların orjinallerini isteyenler bana mail atarlarsa yardımcı olurum. Bu fotoğrafları hazırlarken Ünye’min çok da değişmediğini, Eski Ünye Evlerinin güzelliğini, Ünyenin Eski zamanlarda da ünlü bir yerleşim yeri olduğunu farkettim. Sizlerinde seveceğini düşünüyorum, iyi seyirler.

eski-unye-fotograflari-01

Yangın sonucu yokolmuş Ünye Sarayı. Bildiğim kadarıyla yeri; Meydandaki Surların Üstü idi.

Evliya Çelebinin buradan geçerken bu görüntüyü gördüğü söylenmektedir; bu bilgi kesin olmamakla beraber buralardan geçerken Ünye Kalesini gördüğünü ve yazdığını düşünürsek doğru kabul edebiliriz.

Evliya Çelebinin buradan geçerken bu görüntüyü gördüğü söylenmektedir; bu bilgi kesin olmamakla beraber buralardan geçerken Ünye Kalesini gördüğünü ve yazdığını düşünürsek doğru kabul edilebilir.

1880 yılında panromik olarak çekilen bu fotoğraf Ünye'nin ilk fotoğraflarından biridir.

1880 yılında panromik olarak çekilen bu fotoğraf Ünye’nin ilk fotoğraflarından biridir.

eski-unye-fotograflari-04eski-unye-fotograflari-05

1950'li yıllarda çekilmiş; Orta Camii civarını gösteren bir fotoğraf.

1950’li yıllarda çekilmiş; Orta Camii civarını gösteren bir fotoğraf.

1960'lı yıllarda Galabuzu(Şuanda 100. Yıl Lokantasının bulunduğu yer) mevkiinde çekilmiş bir fotoğraf.

1960’lı yıllarda Galabuzu(Şuanda 100. Yıl Lokantasının bulunduğu yer) mevkiinde çekilmiş bir fotoğraf.

eski-unye-fotograflari-09 eski-unye-fotograflari-08 eski-unye-fotograflari-14 eski-unye-fotograflari-13 eski-unye-fotograflari-12 eski-unye-fotograflari-11 eski-unye-fotograflari-15 eski-unye-fotograflari-16 eski-unye-fotograflari-17 eski-unye-fotograflari-18 eski-unye-fotograflari-19 eski-unye-fotograflari-20 eski-unye-fotograflari-22 eski-unye-fotograflari-21eski-unye-fotograflari-23 eski-unye-fotograflari-24eski-unye-fotograflari-25

Karpostal Kullanılan Dönemde, Ünyenin Karpostalları.

Karpostal Kullanılan Dönemde, Ünyenin Karpostalları.

eski-unye-fotograflari-27eski-unye-fotograflari-28 eski-unye-fotograflari-29eski-unye-fotograflari-31 eski-unye-fotograflari30eski-unye-fotograflari-32eski-unye-fotograflari-33
Eski Ünye FotoğraflarıBu sayfayı başkalarıyla paylaşın :

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın