Ünye Çevre Yolu

Ordu Ünye Çevre Yolu

Ünye Çevre Yolu, beş yılı aşkın bir çalışma süresi akabinde planlandığı üzere 2013 Yılı Aralık Ayı’nda dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştır.

Çevre Yolu’nun Güzergahını; Samsun yönünden gelirken Devlet Sahil Yolu’ndan İkizce Sapağı’ndan (Akçay Mevkii) itibaren ayrılarak Ünye Çevre Yolu’na giriyor ve Ünye Şehirler Arası Otobüs Terminalini geçerek tekrar devlet sahil yolu üzerine çıktığımız aralık olarak anlatabiliriz. Çevre Yolu’nda Çaybaşı, Tekkiraz, Akkuş, Niksar ve Tokat gibi güzergahlara kavşaklar bulunuyor.

Kırk Milyon Türk Lirası Bütçe ile yapılan çevre yolumuz, özellikle yaz ayları ve diğer bayram/tatil dönemlerinde Samsun’dan Ordu/Giresun yönüne ve tersi istikamette tek geçiş noktası olan Devlet Sahil Yolu’nun tıkanması dolayısıyla yapılmıştır. Sahil’de bulunan araçların azalmasıyla birlikte şehir içi gürültünün de azaldığı bilinmektedir.

Zaman zaman bir saat sürebilen bu güzergah artık trafik ışıklarının olmaması ile birlikte beş ilâ on dakika arasında kat edilebiliyor.

Yaz aylarında bu tıkanmalar ilçemizi gerek sadece geçiş için kullanan gerekse ilçe halkını çok yoruyordu. Hatta iç sokaklarda dahi araç trafiği yaşanıyordu. Ünye Çevre Yolu ile trafiğin yoğunluğunun azalması hem Ünyelileri hem de karadeniz güzergahını kullanan herkesi mutlu etti fakat birçok kişi ilçemizin iç (deniz) manzarasından mahrum kaldı.

İki tüpgeçit (karşılıklı olarak toplam dört) noktası bulunan çevre yolu toplamda 13 kilometre uzunluğundan oluşuyor. Tüneller ise ortalama 5 kilometre (net 5.200 metre) uzunlukladır.

Çevre yolunu yanı sıra birçok noktaya kavşaklar yapılarak İkizce olsun, Çaybaşı olsun, Tekkiraz, Akkuş ve Niksar olsun kolay geçişler sağlanmıştır.

Fatsa’da halen tamamlanmayan çevre yolu yüzünden Trabzon yönüne Fatsa içinden geçilerek gidilmekte ve trafik yoğunluğu yaşanmaktadır.

Bu işin yapılmasında mesai harcayan ve çaba gösteren herkese biz de şükranlarımızı iletiyoruz.

Çevre yolumuzun uydu harita üzerinde güzergahını aşağıya çizdik.

Ünye Ordu Çevre Yolu

Navigasyonların dahi kısa mesafe ve kısa süre nedeniyle artık bu güzergahı önerdiğini görebilmekteyiz.

Bu on üç kilometrelik yolda sosyal tesis bulunmuyor fakat Ordu’dan Samsun yönüne giderken bir Kamyoncu Lokantası bulunuyor.Bu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın