Ünye Çınar Ağacı

Ünye Çınarı

Ünye Çınarı, Doğu(Platanus Orientalis) türünden bir çınardır. Cumhuriyet Meydanında Anıt Ağaç olarak yaşamaya devam etmektedir. Ayrıca, Ünye Fatih Sultan Mehmet Caddesindeki Çınar Ağacı’da bu yaşlara yakındır ve Anıt Ağaç statüsündedir.

Ağacın yaşı olarak 450 – 500 yıl ön görülmüştür. Çevresinin boyu 9 Metre iken çapı 3 metreye yakındır. Boyu ise 30 metre uzunluğundadır.

Çınar Ağacı’nın oldukça geniş bir gölgesi bulunmakta ve yaz aylarında insanlar çevresinde otururarak serinlerler. Çınarın içinde zamanla bir oyuk oluşmuştur fakat belediye tarafından doldurulmuştur.

60 yıl kadar önce Çınar’a bir yıldırım düşmüş ve zarar görmüştür.

Çınar ağacının gerek yaşı gereği gerekse bakımımın aksatılması sebebiyle dallarında birkaç kere çökme meydana gelmiştir. Fakat çökmelerden sonra bakım ve budamalar aksatılmadan devam ediliyor. Dalları çok daha dolgun olan ağaç budamalardan sonra fotoğraftaki şekle dönüştü.

Bilinenlere göre bu çınar; Yedinci Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet, Trabzon Seferinden dönerken Tam Çınarın olduğu yere Çadır Kurmuş ve “Lala, burada neden hiç ağaç yoktur ? Tez çadırımın önüne bir fidan dikilsin, bir daha burdan geçmek nasip olursa yine burada ağacın dibinde dinleniriz.” demesinin üstüne dikilmiştir.

Bu bilgiyi doğru kabul eder isek; Fatih Sultan Mehmet, Trabzon Seferini 1461 yılında gerçekleştirdiğine göre Ünye Çınarı 550 yaşını tamamlamış olarak görülüyor.

Ve o günden bu güne Ünye’de, tüm yollar bu ağacın olduğu yere çıkmış ve bu çevre Meydan olarak bilinmiştir.Bu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın