Ünye Mesleki Eğitim Merkezi

Ünye Mesleki Eğitim Merkezi

Ünye Mesleki Eğitim Merkezi, 1990 yılında açılmakla birlikte birçok yer değiştirdi. 2016 yılı Ocak ayı itibari ile -eski binasına- Sanayi Sitesi’ne taşınan okul, daha önceden Bayramca Mahallesi’nde Selvi Sokak’ta bulunuyordu.

Mesleki Eğitim Merkezinde her yıl değişmekle birlikte on civarında öğretmen, bir tanesi bilgisayar olmak üzere dokuz derslik bulunuyor. Usta öğreticilik, ustalık ve kalfalık eğitimleri veriliyor. Dönem dönem verilen meslek eğitimleri için kurumdan bilgi almak ve haberlerini takip etmek gerekiyor.

Aşağıdaki kısımdan kendi tanıtım metinlerini okuyabilirsiniz.

5 Temmuz 1987 tarihinde Ordu ili 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu kapsamına alınmıştır. O günkü adıyla Çıraklık Eğitim Merkezi 1987-88 eğitim/öğretim yılında 56 öğrenci ile Ünye Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde açılmıştır. 20 Ağustos 1990 tarihinde Ünye S.S. Küçük Sanayi sitesi sosyal tesislerinde müstakil olarak 127 öğrenci ile eğitime başlamıştır. 2008 yılında Ünye Ticaret Borsası tarafından yaptırılan modern binaya taşınmış olup, halen bu binada eğitime devam etmektedir.

2001-2002 eğitim/öğretim yılından itibaren merkezin adı Ünye Mesleki Eğitim Merkezi ve 2009 yılı Mayıs ayından itibaren de Ünye Ticaret Borsası Mesleki Eğitim Merkezi olarak değişmiştir. Böle okulu olarak çalışan merkez; Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerine de hizmet vermektedir.

Ordu ilinde yeni mesleklerle birlikte 153 meslek uygulama kapsamında olup, merkezimizde bu mesleklerde eğitim vermektedir. Bazı meslek dalında eğitim/öğretim 2 yıl bazı bölümlerde ise 3 yıldır. En az ilköğretimi bitirenler merkezimize kayıt yaptırabilmektedir.

Mesleki eğitim merkezi binası, milli eğitim bakanlığına bağlı olduğu için ayrıca Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürosu olarak kullanılıyor. Ünyede açıktan lise okuyan kişiler yeni kayıt, kayıt yenileme ve kitap temini için bu kurum ile irtibat kuruyorlar.

Merkez’e ulaşmak için yeşil hat dolmuşlarını kullanabilisiniz. Niksar caddesi’nden sanayi’ye doğru giderken sanayi’nin sonunda inin ve sanayinin sonundaki sokaktan devam edin. Biraz ileride sağa doğru çıkan yama’dan çıkın. Onuncu sokak tabelasına bakabilir veya birine sorarsanız hemen gösterirler. O kıvrımlı kısa yokuşu çıkınca hemen görülüyor.

Telefon Numarası : 0 (452) 323 55 50

Faks Numarası : 0 (452) 323 88 29

Adres : Saca Mahallesi, Sanayi 10. Sokak, Numara : 1 – P.K. 52300 Ünye/ORDU

Mail Adresi : 252113@meb.gov.tr

Bayramca Mahallesi’ndeki Ticaret Borsası tarafından yaptırılan eski bina’nın bir fotoğrafı :

Ünye Mesleki Eğitim MerkeziBu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın