Ünye Pidesi

Ünye Pidesi

Ünye’nin ünlü yöresel yemeklerinden biri de Ünye Pidesi’dir. Ünye Pidesi Çakırtepe’deki tesislerde manzarayla birlikte yenildiği için oldukça ün kazanmıştır. Şehir merkezinde de pideyi güzel yapabilen birçok yer bulunuyor.

Sadece şehrin halkı değil Ünyeye gelen Turistlerinde oldukça beğenerek yediği bir yemek haline gelmiştir. Açık veya Kapalı olarak yapılabildiği gibi üzerine yumurta kırdırtma imkanınızda bulunuyor. Hamurundan mıdır, bilmem; bende dahil herkes çok severek yemekte. Bazı restoranlar ve fırınlar iç malzelesini götürdüğünüzde size fırınlarında pişirebiliyorlar. Pidenin; Kıymalı, Peynirli, Sucuklu, Kaşarlı, Kuşbaşılı ve benzeri şekilde envai çeşidi bulunuyor. Pide Dört Mevsim boyunca rahatlıkla tüketilebiliyor.

Ünye Pidesi Yemek Tarifi – Yapılışı : Mayalı Hamur istenilen inceliğe getirilinceye kadar açılır. İçerisine neyli yapılacaksa ona göre malzeme koyulur. Kıymalı yapacaksanız içine sadece kıyma ve ince dilinmiş soğan veya kavurmalı, pastırmalı, kavurmalı, çökelekli, kaşarlı ve beyaz peynirli de yapabilirsiniz. Açık veya Kapalı, nasıl isteniyorsa ona göre şekillendirilir. Uzunluğu 70 cm kadar olabiliyor ama 50-60 cm optimum boyuttur diyebilirim. Üzerine isterseniz yumurta sürebilirsiniz. Fırına atılır; bu kısım’da önemli evde bulunan fırınlar lezzetini tam veremiyor bu yüzden bir ekmek fırını veya odun fırını bulunan bir lokanta’ya yaptırmanızı öneririz. Fırından çıkarıldığı anda hemen üzerine tereyağı sürülür; bu işlem pidenin üst kısmının buharlar eşliğinde parlamasına sebep olur ve ortaya çok güzel ve lezzetli bir görüntü çıkar. Bir kişi için bir öğünde 1 veya 1,5 porsiyon gayet yeterli geliyor.

Bunun yanı sıra Ünye Pidesi, Show Tv Lezzet Haritası Programına da çıktı. Ünye Pidesi ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Afiyetler olsun.Bu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın