Ünye Tüvtürk

Ünye Tüvtürk

Türkiye Araç Teknik Denetim Kurumu Tüvtürk, ülkemizde araç muayene istasyonlarının yürütülmesini sağlayan kurumdur. Tüvtürk, Ünye ilçemizde bulunmasa da sanayi’nin girişine neredeyse her hafta bir veya birkaç gün gelerek orada gezici istasyon kuruyorlar.

Gezici istasyon’un geleceği günleri buradan online olarak sorgulayabilirsiniz. İl olarak Ordu’yu seçtikten sonra tarihi değiştirmenize gerek yok o haftalık programı ilçe ilçe sizin için listeliyor. Daha sonraki tarihlere bakmak için(her zaman önceden belli olmamakla beraber) tarihi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Ünye’ye gelen gezici istasyon’da traktör muayene’sinin yapılabildiği belirtmeden geçmeyelim.

Sırada gezici istasyon randevu işlerinin nasıl olduğu var : telefonla ve internet üzerinden bir randevu sistemi bulunmuyor. İnternetten istasyon’un açılacağı günü öğrendikten sonra sabah 8.30 veya 9.00 gibi gelip kurulan istasyona erkenden gelip arabanızla sıraya girmeniz gerekiyor. Geceden veya sabah 6.00-7.00 gibi gelirseniz ilk 30 araç içinde olmanı gerekiyor. Günde 36 araç muayene kapasitesi bulunuyor fakat muayene tekrarı olan araçları göz önüne aldığımızda sayı 25-30 aralığına kadar düşebiliyor fakat tekrara gelmeyenler olduğu için ilk otuz araç genellikle mesai bitimine kadar muayene ediliyor.

İkinci Bölüm (Fatsa Tüvtürk ve Muayene Konusunda Bilgilendirme)

Eğer sabit en yakın istasyona randevu alarak gitmen isterseniz zaten genellikle şehirlerin dışında bulunan tesislerden ilçemize en yakın olanı 15 kilometre mesafede. Fatsa Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu ; Fatsa Sanayi Sitesi’nde bulunuyor.

Pazar günleri dışında saat 08:30 ile 17:30 arasında muayenenizi yaptırabiliyorsunuz. Aşağıda muayeneden geçmeden önce yapmanız gereken işlemleri yazdım. Daha önce taksi ile birkaç kez giden biri olarak bir hatanız var mı aşağıdan okuyup kendinizi teyit edebilirsiniz.

Öncelikle randevuya gitmeden en az birkaç gün önce internet üzerinden randevunuzu almalısınız. Aşağıdaki telefon numarasından veya Tüvtürk internet sitesinden online randevu alabilirsiniz. Şunu kesinlikle kontrol edin ki bir daha uğraşmayın: aracın kesinlikler Ogs Geçiş veya vergi borcu ayrıca ödenmemiş tafik cezası olmaması gerekiyor.

Öncelikle yanınızda bulunması gereken belgeler ; ruhsat, süresi bitmemiş zorunlu trafik sigortasının belgesi, yine geçerliliğini kaybetmemiş egzos gazı emisyon ölçüm pulu(sabit istasyonlarda yaptırabiliyorsunuz.) ve belgesi(ilk defa emisyon ölçümü yapılacaksa gaz emisyon ölçüm ruhsatı almalısınız),  -eğer araç sizin değilse- vekalet belgesi, -aracınız lgl’li ise- lpg sızdırmazlık raporunuz yanınızda olmalı ve geçerli olmalı. Aracınızda ilk yardım çantası, iki tane reflektör, yangın söndürme tüpü ve stepneniz kesinlikle bulunsun. Kamyon, minibüs veya otobüs için acil çıkış camlarının işaretleri(uyarı yapıştırmaları) ve cam kırma çekici de bulunmalı. Araç türünüze göre diğer gereklilikleri de kontrol edin.

Muayenede görevlilerin bakacağı ve sizin önceden kontrol edebileceğiniz maddeler ise şunlar : Uzun/Kısa farınızın ve sinyallerinizin çalışması, fren stop ve geri vites lambasının çalışır durumda olması, emniyet kemeri(tüm kemerleri takılı durumda bırakın), tüm sileceklerin çalışır durumda olması, şasi numarası(aracın üzerindeki ve belgenizdeki aynı olacak), lastiklerin çok yıpranmamış olması ve diş derinlikleri kontrolü, lpg takılı ise varsa ruhsata işli olması.

Muayene günü randevu saatinizden 15-20 dakika önce gelin, randevu aldıysanız müşteri kabul masasının orada bilet verme makinesi var, ondan sıra numaranızı alın, sıranızı bekleyin geldiğinde müşteri kabul masasına nüfüs cüzdanınız, ruhsatınız, trafik sigorta belgeniz, başka biri adına yapıyorsanız vekalet gibi belgelerinizi verip ödemenizi nakit olarak yapın. Aracınızı geriye yalnızca aracı teslim eden kişi yani siz alabilirsiniz oratadan kaybolmayın. Ortalama 20 dakika süren bir işlemden sonra aracınızı alabilirsiniz. Muayene sonucunuzu dinleyip muayene sonuç belgesi ve tüm evraklarınızı eksiksiz geri aldığınıza emin olun. Muayene raporundaki kontrol edebildiğiniz alanları kontrol edin doğrudur ama kilometre sayacınız doğru yazılmış mı veya plaka araç sahibinin doğru olduğuna emin olun.

Oldu da aracınız başarısız bulundu ve testten kaldınız aynı istasyona bir ay içerisinde tekrar gelip bu testten ücretsiz olarak tekrar geçebilirsiniz. Bunun için orada konuşup bilgi alın randevunun nasıl olacağı hakkında zaten söylerler

Telefon Numarası : 0 (850) 222 88 88

Adres : Dolunay Mahallesi, Sanayi Sitesi, Kuşlu Sokak – P.K. 52400 Fatsa/ORDUBu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın