Ünye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü

Ünye’de tipik Karadeniz iklimi yaşanmaktadır. Yaz aylarında çok sıcak olmayıp, kış mevsimi ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

Tabiiki hava, yaz aylarında aşırı sıcak olmamakla birlikte deniz kıyısında olması hasebiyle nem faktörünün etkisiyle bazı günlerde bunaltıcı ve terletici olabilmektedir. Kışın ise yükseklere çıkılmadığı müddetçe yani şehir merkezinde denizelliğin etkisiyle soğuk günler yaşanmıyor. İç kısımlara girdikçe ve rakım yüklediğinde ise daha fazla yağış ve daha düşük sıcaklıklara rastlanmakta.

Genel anlamda yaşamak için oldukça uygun ve ılıman bir özelliğe sahip olan ilçemiz her mevsim yağış almaktadır. En çok sonbahar döneminde karşılaştığımız yağışların miktarı, yıllık ortalama 200-250 m3 arasındadır.

Karadeniz iklimi dolayısıyla meydana gelen doğal bitki örtüsüne sahip olan ilçemizin bitki örtüsü, meşe, gürgen ve kestane cinslerinden yapraklarını döken ağaç toplulukları; deniz kıyısından itibaren yüksek kısımlara doğru uzanan ormanlardan oluşmaktadır. İlçemizin arazisinin büyük bir kısmı ise fındık bahçeleri ile kaplı haldedir. Neredeyse şehrin hangi notasında olursanız olun ağaçlarla karşılaşmanız mümkün; Ünye için boşuna mı diyoruz; “Yeşil ile mavinin buluştuğu yer.” diye.Bu içeriği başkalarıyla paylaşın:

Yazar Hakkında

Selman

90'lı yılların başında Ünye'de doğan yazarımız doğup büyüdüğü memleketi hakkında yazılar yazıyor, fotoğraflar çekiyor.

Bir Adet Yorum Mevcut

Konu Hakkında Bir Yorum Yazın